DARMOWE
materiały

Jak karmić ptaki zimą

W Polsce zimą można zaobserwować wiele różnych gatunków ptaków, które przylatują z cieplejszych rejonów Europy. Są to głównie ptaki z rodziny gołębi, mew, sikor i dzięciołów.

Jednym z najbardziej charakterystycznych ptaków, które można zobaczyć zimą w Polsce, jest gołąb grzywacz. Jest to duży ptak o ciemnoszarym upierzeniu i białym przedpleczu. Gołębie grzywacze są bardzo pospolite i łatwo je zauważyć na ulicach, łąkach i w parkach.
Sikory to kolejna grupa ptaków, które przylatują zimą do Polski. Do najbardziej rozpowszechnionych gatunków sikor należą: sikora bogatka, sikora uboga i sikora modra. Sikory są bardzo charakterystyczne dzięki swoim jaskrawym barwom i spiczastym dziobom.

Zimą w Polsce można także zaobserwować różne gatunki dzięciołów, takie jak dzięcioł duży, dzięcioł zielonosiwy i dzięcioł trójpalczasty. Dzięcioły są ptakami o charakterystycznym, miarowym trele. Można je spotkać w lasach i parkach, gdzie polują na owady i inne małe pokarmy.

Oprócz wymienionych ptaków, zimą w Polsce można zaobserwować również inne gatunki, takie jak: kos, jerzyk, pliszka, kowalik i wiele innych. Dokarmianie ptaków zimą może pomóc im przetrwać trudne warunki.

Dokarmianie ptaków zimą jest bardzo ważne, ponieważ wiele gatunków ptaków ma trudności z znalezieniem pożywienia w czasie chłodnych miesięcy. Dokarmianie ptaków może pomóc im przetrwać zimę i zapewnić im energię potrzebną do przetrwania.

Najczęściej jedzą nasiona, owoce i małe organizmy, takie jak insekty i larwy. Można je dokarmiać różnego rodzaju karmą dla ptaków, którą można kupić w sklepach zoologicznych lub w sklepach internetowych. Można również przygotować własną mieszankę z różnych nasion, takich jak słonecznik, migdały, orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika a nawet słoninę. Jednak trzeba pamiętać w tym wypadku o częstej wymianie pokarmu, ponieważ słonina szybko się psuje.

Karmnik dla ptaków najlepiej umieścić w miejscu, gdzie ptaki będą miały do niego łatwy dostęp, ale jednocześnie będą chronione przed drapieżnikami. Można go umieścić na parapecie lub na drzewie, ale należy pamiętać, by umieścić go w miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzał ludziom a same ptaki nie będą bały się do niego podlecieć.

Ptaki zimą potrzebują również dostępu do wody, więc warto zadbać o to, by karmnik był w pobliżu źródła wody. Można zrobić to, umieszczając miseczkę z wodą obok karmnika lub kupując specjalny karmnik z wodą. Woda powinna być ciepła i stale uzupełniana, aby uniknąć zamarznięcia.

Dokarmianie ptaków zimą to prosty sposób na pomoc tym zwierzętom w trudnych warunkach. Może to być również ciekawe i przyjemne doświadczenie, szczególnie dla dzieci, które mogą podziwiać różne gatunki ptaków z bliska. Ale ważne jest, aby robić to cały czas. Jeśli zaczniemy dokarmiać ptaki, nauczą się, że w tym miejscu jest pożywienie i zawsze będą tu przychodzić. Więc kiedy zaczniemy karmić ptaki, nie możemy przestać.

Istnieje wiele sposobów na wykonanie karmnika dla ptaków samodzielnie. Oto kilka pomysłów:

Karmnik z plastikowej butelki – do wykonania tego karmnika potrzebna będzie duża plastikowa butelka z tworzywa sztucznego. Należy ją odpowiednio przygotować i wyciąć otwory w jej ściankach, aby ptaki mogły się dostać do karmy. Można również wyciąć mały otwór na górze butelki, aby umożliwić ptakom dostęp do wody.

Karmnik z drewna – do wykonania tego karmnika potrzebne będą: kawałek drewna, ołówek, linijka, nożyczki, piłka do drewna i papier ścierny. Należy wyciąć kształt karmnika z drewna (można skorzystać z szablonu w naszych materałach – do ściągnięcia poniżej), a następnie wywiercić otwory w odpowiednich miejscach. Można również ozdobić karmnik dowolnymi wzorami i kolorami.

Karmnik z wikliny – do wykonania tego karmnika potrzebna będzie wiklina, nożyczki, klej i drut. Należy uformować kształt karmnika z wikliny i połączyć go drutem lub klejem. Można również ozdobić karmnik dowolnymi elementami, takimi jak kolorowe kamyczki lub gałązki.

Karmnik z papieru – do wykonania tego karmnika potrzebny będzie duży arkusz papieru, nożyczki, taśma klejąca i wstążka. Należy wyciąć kształt karmnika z papieru i złożyć go według odpowiedniego wzoru. Następnie należy zamocować go taśmą klejącą lub wstążką. Można również ozdobić karmnik dowolnymi kolorami i wzorami.

NASZE OSTATNIE PEŁNE WERSJE MATERIAŁÓW

UZYSKAJ DOSTĘP W DOGODNYM ABONAMENCIE

W abonamencie, za 8 zł 12 zł lub 15 zł miesięcznie otrzymujesz dostęp do naszych materiałów z ostatnich 6 miesięcy czyli 24 materiały edukacyjne.

Zagwarantuje on Wam wiele wspaniałych chwil. Całość materiału cechuje ogromna ilość dobrze podanej wiedzy jak również różnorodność zawartych w nich zadań dopasowanych do różnych predyspozycji dzieci.

 

Każdy Poniedziałek przynosi NOWY MATERIAŁ!

Możesz pobierać materiały dowolną ilość razy.

Śledź nas na portalach społecznościowych:

Social media: